Na początku 2023 r. na portalu www.swiatsybiru.pl, w zakładce „Tajemnice zdjęć” zamieściliśmy fotografię, przedstawiającą grupę polskich deportowanych, przebywających w Kazachstanie, w miejscowości Kaczyry, w obwodzie pawłodarskim. Po ponad roku odezwała się Pani Barbara Jarosik Barańska.
Fotografię wykonano w 1942 r. Wśród zesłańców w pierwszym rzędzie z prawej widać Longina Glijera (w pozycji półleżącej). Nad Irtysz trafił w kwietniu 1940 r. wraz z matką Anielą oraz dwoma braćmi: Ryszardem i Janem. W jego pamięci zostało kilka nazwisk osób, z którymi dzielił zesłańczy los: pani Durakowa, pani Markowska, Rafałowa, rodzina Szablowskich, Świrniaków, pani Edmunda Załuska (pełniąca funkcję męża zaufania). W październiku 2024 r. odezwała się do nas drogą mailową Pani Barbara Jarosik Barańska, która napisała: „Razem z rodziną Glijerów Rosjanie wywieźli z Kowla też mojego 14–letniego wówczas ojca, Mariana Barańskiego, i jego matkę, Florentynę Barańską. Mojego dziadka, Wiktora Barańskiego, aresztowali już w 1940 r. Był kolejarzem maszynistą. Po amnestii (utworzeniu armii Andersa) dziadek odszukał żonę i syna w Kaczyrach, a po miesiącu wyjechał do armii Andersa. Nigdy nie dotarł na miejsce. Według relacji jego współtowarzysza podróży, został zamordowany przez Rosjan w jednej z wsi przy trasie kolei. Znałam wszystkich trzech braci Glijerów. Szczególnie lubiłam Jana i Longina. Z Longinem miałam stały kontakt aż do jego śmierci. Mój tata i Longin należeli do Koła Pawłodarczyków i do Związku Sybiraków. Organizowali zjazdy w Rewalu. Mam kilka kaset video z tych spotkań. Longin i mój tata są także obecni w filmie dokumentalnym Tadeusza Litowczenki „Wypędzeni” z 2009 r. Cześć ich pamięci.
W kolejnym mailu Pani Barbara napisała: „Przesyłam zdjęcie mojego taty, Mariana Barańskiego, i jego rodziców: Wiktora Barańskiego i Florentyny Barańskiej (z domu Lewandowskiej). Tata miał 13 lat, gdy Rosjanie aresztowali jego ojca w 1939 r. w Kowlu tuż przed Bożym Narodzeniem. Kilka miesięcy później w 1940 r. Rosjanie wywieźli mojego tatę razem z jego mamą do Kazachstanu i osadzili we wsi Kaczyry. W 1943 r. (prawie pewne) Rosjanie zabili jego ojca w drodze do armii Andersa. Tata wrócił do Polski razem ze swoją mamą w 1946 r. Część dokumentów mojego taty posiada moja córka. Chciałybyśmy przekazać je do Muzeum Sybiru”.
Więcej o deportowanych do miejscowości Kaczyry w obwodzie pawłodarskim czytaj tutaj: https://swiatsybiru.pl/pl/kaczyry-obwod-pawlodarski-kazachstan-2/
Kto jeszcze został deportowany przez Sowietów do Kaczyr?