Podróże Leona Barszczewskiego (1849–1910) po dawnym Emiracie Buchary
Igor Strojecki: Motto Leona Barszczewskiego brzmiało: „Wszystko można pokonać na świecie dobrym słowem i serdeczną prostotą – nie zaś dumą i pychą”.
Na tej „Skale” zbuduję moje miasto czyli niezwykłe przypadki Jana Koziełł-Poklewskiego
Jerzy Rohoziński: Ma swoją ulicę w Ałmatach, uchodzi za założyciela kazachskiego miasta Żarkent, naczelnego planistę stolicy Kirgistanu – Biszkeku, zbudował tamę w Turkmenii. Jan Koziełł-Poklewski.
W sercu kontynentu. Sowieckie deportacje w 1945 r.
Dariusz Węgrzyn: W 1945 r., idąc na Berlin, Sowieci aresztowali i deportowali do łagrów dziesiątki tysięcy osób, które uznali za niebezpieczne.
Z łagru do „Kultury” (casus Herlinga-Grudzińskiego)
Włodzimierz Bolecki: „Jako pisarz narodziłem się w łagrze” – mówił wielokrotnie Gustaw Herling-Grudziński. Ta formuła do dziś jest obowiązująca i ma swoją wykładnię w charakterystykach drogi pisarza do redakcji „Kultury”.
W Tambowie i Kirsanowie… Zesłańcze losy Heleny Skirmuntowej, malarki i rzeźbiarki
Lidia Michalska-Bracha: Kim była Helena Skirmuntowa, o której szachach historycznych Jadwiga Zamoyska pisała, że są nośnikiem treści patriotycznych oraz „zachęcającym przykładem polskiej sztuki, czysto polskiego, a pierwszorzędnego natchnienia i wykonania”?
Rybnica 1863. Pomnik carskich „bojców” poległych w walkach z powstańcami Czachowskiego
Eugeniusz Niebelski: Piszę tekst o Rosjanach i prawosławnym pomniku może w niezupełnie odpowiednim czasie, gdy wojna za polską wschodnią granicą, gdy dewastowane są w tej chwili polskie pomniki w Rosji.
Polskie dzieci na zdjęciach irańskiego fotografa z Isfahanu (nowe fotografie)
Parisa Damandan: Około pół wieku po zakończeniu II wojny światowej, w opuszczonym i zakurzonym magazynie studia fotograficznego w irańskim Isfahanie odnaleziona została unikatowa kolekcja fotografii. Razem z nią ożyły palące wspomnienia nieszczęść tej wojny…
Jakuck i okolice – notatki z zimowej wyprawy do Republiki Sacha
Anna Zapalec: Jakucja jest olbrzymim regionem, wciąż przyrodniczo dzikim i geograficznie zaskakującym, bo większość jej obszaru nie jest zagospodarowana przez człowieka.
Stalinowskie listy egzekucyjne w systemie sowieckiego terroru państwowego
Jan Raczyński: Choć Wielki Terror kojarzy się zwykle z działalnością „trójek NKWD”, to preludium do niego stanowiły tzw. listy śmierci.