Flat Preloader Icon

Marii Obuchowskiej-Morzyckiej podróż do syberyjskiej Arkadii

Wiesław Caban, Lidia Michalska-Bracha: Maria Obuchowska-Morzycka, matka czwórki dzieci, w 1863 r. ruszyła za mężem na syberyjskie zesłanie.

Zapaliła światło nadziei. Niezwykłe losy dr Zofii Teligi-Mertens i jej rodziny

Wojciech Marciniak: O Zofii Telidze-Mertens, prawdopodobnie ostatnim świadku działalności na rzecz uwolnienia i repatriacji Polaków, prowadzonej przez Ambasadę RP w Moskwie.

Zesłańcze losy w komendanckim zeszycie spisane

Daniel Boćkowski: Dwa zwykłe szkolne zeszyty zawierające kilkanaście stron tabel i zestawień statystycznych, okazały się bezcennym źródłem wiedzy o zasadach funkcjonowania małych osad specjalnych, do których w 1940 i 1941 r. trafili deportowani przez Sowietów.

Zamieszkały w Afryce, w drodze do Polski

Zamieszkały w Afryce, w drodze do Polski

Adam Czesław Dobroński: W Afryce urządzono 19 osiedli, w których zamieszkało ponad 20 tys. obywateli polskich. Przybywali transportami morskimi z Persji do portów w Mombasie, Tandze, Dar es Salam i Mozambiku, a stąd byli przewożeni w głąb lądu.

czytaj dalej
Pasażer na „statku filozofów”

Pasażer na „statku filozofów”

Siergiej Lebiediew: Stoję na nabrzeżu, w polskim mieście Szczecinie. Północny wiatr znad Morza Bałtyckiego przynosi gęstą, szarą mżawkę, która spowija budynki i portowe żurawie, tworząc wrażenie zastoju ponadczasowości. Płynący Odrą holownik, niemal zupełnie ukryty za kurtyną dżdżu, staje się w końcu ledwie niewyraźnym zarysem; wydaje głośny, przeciągły dźwięk i znika we mgle. Jednak syrena wciąż brzmi – jak echo przeszłości.

czytaj dalej
Sandarmoch. Dramaturgia znaczeń

Sandarmoch. Dramaturgia znaczeń

Irina Flige: Polski krzyż, a tak właśnie w Rosji często nazywany jest krzyż katolicki, pojawił się w Sandarmochu jako jeden z pierwszych – w dniu otwarcia Cmentarza Memorialnego Ofiar Terroru.

czytaj dalej
Kamienny fotel Bolka Augustisa

Kamienny fotel Bolka Augustisa

Urszula Dąbrowska: Przyjęło się, że Bolesław Augustis, autor największej kolekcji przedwojennych zdjęć z Białegostoku na emigracji już nie fotografował. Trzeba było polecieć do Nowej Zelandii, by przekonać się, że nigdy nie przestał być fotografem.

czytaj dalej
Pamięć GUŁ-agu

Pamięć GUŁ-agu

Elena Racheva: Niczego nie chcę. Niczego nie powiem – wymamrotał staruszek. – Ja ci opowiem, ty odejdziesz, a mnie potem co? – Znowu do łagrów? – o skomplikowanej pamięci GUŁagu we współczesnej Rosji pisze Elena Racheva.

czytaj dalej
Co może literatura?

Co może literatura?

Włodzimierz Bolecki: Gdyby książki Mackiewicza i Herlinga poprzestawały tylko na rejestracji sowieckich zbrodni, byłyby zapewne jedynie ilustracjami informacji, które krążyły w ówczesnej międzynarodowej sferze publicznej. Tymczasem zarówno Mackiewicz, jak Herling napisali swoje książki z zamiarem pokazania rzeczywistości, z którą się zetknęli w Sowietach, jako uniwersalnego zagrożenia wszystkich ludzi. Katyń i Jercewo potraktowali jak nazwy, których groza powinna przemówić do każdego człowieka.

czytaj dalej
Polski mit Sybiru

Polski mit Sybiru

Grzegorz Zackiewicz: Jeszcze w połowie XVIII w. Syberia nie wywoływała wśród mieszkańców Rzeczpospolitej skojarzeń z „wielkim więzieniem bez dachu”

czytaj dalej
Skip to content