„To był bezlitosny czas”. Koniec wojny w Austrii w 1945 r.
Barbara Stelzl-Marx: Dzień 8 maja 1945 r. słusznie uważa się w Austrii za przełom w historii, tak jak anschluss Austrii w marcu 1938 r., zburzenie muru berlińskiego w 1989 r. i upadek Związku Sowieckiego w 1991 r.
Powrót tyrana
Siergiej Lebiediew: Rosyjskie państwo nie tylko zabija żywych, atakując Ukrainę. Szydzi także z umarłych – z ofiar GUŁAG-u, spoczywających w zamarzniętej ziemi Kołymy, stawiając pomnik oprawcom – strażnikom obozowym, śledczym, ludziom z rękami unurzanymi we krwi. I tym samym wysyła sygnał dzisiejszym funkcjonariuszom i strażnikom: Nie wahajcie się.
Wywózki Czechosłowaków do Związku Sowieckiego – 1945 r.
Jan Dvořák: 5 kwietnia 1945 r., na pierwszym posiedzeniu, rząd czechosłowacki zatwierdził program działania uzgodniony w Moskwie. Zaczęła się tzw. Trzecia Republika Czechosłowacka.
Armia Czerwona w Rumunii – od wroga do przyjaciela i od nowa
Cosmin Budeancă: W czerwcu 1941 r. Rumunia wzięła udział w inwazji na ZSRS razem z nazistowskimi Niemcami. W 1944 r. Armia Czerwona rozpoczęła okupację kraju, który opuściła w 1958 r.
Sybir oczami Żydów polskich
Martyna Rusiniak-Karwat: Żydzi deportowani w głąb Związku Sowieckiego latem 1940 r. stanowili – według źródeł NKWD – ponad 84% wszystkich wówczas wywiezionych. Umieszczono ich w 251 osadach specjalnych.
Pierwsi polscy zesłańcy na Sybirze
Bartłomiej Garczyk: W latach 60. XVI w. grupy jeńców polskich z wojen polsko-moskiewskich wywożone były w głąb państwa moskiewskiego. Kierowano ich do twierdz, by uzupełnić tamtejsze załogi.
Podróże Leona Barszczewskiego (1849–1910) po dawnym Emiracie Buchary
Igor Strojecki: Motto Leona Barszczewskiego brzmiało: „Wszystko można pokonać na świecie dobrym słowem i serdeczną prostotą – nie zaś dumą i pychą”.
Na tej „Skale” zbuduję moje miasto czyli niezwykłe przypadki Jana Koziełł-Poklewskiego
Jerzy Rohoziński: Ma swoją ulicę w Ałmatach, uchodzi za założyciela kazachskiego miasta Żarkent, naczelnego planistę stolicy Kirgistanu – Biszkeku, zbudował tamę w Turkmenii. Jan Koziełł-Poklewski.
W sercu kontynentu. Sowieckie deportacje w 1945 r.
Dariusz Węgrzyn: W 1945 r., idąc na Berlin, Sowieci aresztowali i deportowali do łagrów dziesiątki tysięcy osób, które uznali za niebezpieczne.