Co może literatura?
Włodzimierz Bolecki: Gdyby książki Mackiewicza i Herlinga poprzestawały tylko na rejestracji sowieckich zbrodni, byłyby zapewne jedynie ilustracjami informacji, które krążyły w ówczesnej międzynarodowej sferze publicznej. Tymczasem zarówno Mackiewicz, jak Herling napisali swoje książki z zamiarem pokazania rzeczywistości, z którą się zetknęli w Sowietach, jako uniwersalnego zagrożenia wszystkich ludzi. Katyń i Jercewo potraktowali jak nazwy, których groza powinna przemówić do każdego człowieka.
Nie zdążyli do Andersa
Z prof. Karolem Olejnikiem o Sybirakach, którzy „nie zdążyli do Armii gen. Andersa” i o bitwie pod Lenino rozmawia Piotr Popławski
Sandarmoch. Kiedy przemawiają mogiły
Siergiej Lebiediew: Zbrojny atak Rosji na Ukrainę to recydywa imperialnej polityki, którą Rosja prowadziła od stuleci…
Polski mit Sybiru
Grzegorz Zackiewicz: Jeszcze w połowie XVIII w. Syberia nie wywoływała wśród mieszkańców Rzeczpospolitej skojarzeń z „wielkim więzieniem bez dachu”
Dzieci Sybiru w Nowej Zelandii
Witold Chmielewski: W tajgach Syberii, stepach Kazachstanu oraz w innych regionach nieprzyjaznego, sowieckiego imperium z wycieńczenia, głodu i mrozu zmarło wiele dzieci. Część straciła rodziców i bliskich. Te, które zdołały wydostać się z „nieludzkiej ziemi” ocalały i mogły rozpocząć nowe życie. Ponad 700 z nich zamieszkało w Nowej Zelandii…
Polskie dzieci na zdjęciach irańskiego fotografa z Isfahanu
Parisa Damandan: Około pół wieku po zakończeniu II wojny światowej, w opuszczonym i zakurzonym magazynie studia fotograficznego w irańskim Isfahanie odnaleziona została unikatowa kolekcja fotografii. Razem z nią ożyły palące wspomnienia nieszczęść tej wojny…
Przez mróz, głód i śmierć ku Polsce… Tułacza armia
Marcin Zwolski: Zwolnieni z łagrów i posiołków Polacy podróżowali czym się dało – barkami, pociągami, piechotą…
Fotoreportaż: Planeta Kołyma
Tomasz Kizny: Kołyma z okna samolotu Moskwa – Magadan to pasma górskie ciągnące się po horyzont. Pierwszym badaczem, który w 1891 r. dotarł w te rejony, był polski geolog Jan Czerski, zesłany na Syberię za udział w powstaniu styczniowym. Pod koniec lat 20. XX w. w górach nazwanych jego imieniem znaleziono złoto. Tak się zaczęła tragedia Kołymy – największego zespołu łagrowo-przemysłowego Gułagu…
Nie wszyscy wrócili do domu…
Nadieżda Kubik: Tysiące Polaków zostało wysadzonych wprost nad brzegiem rzeki Irtysz. Spędzili trzy dni na gołej ziemi, w przenikliwym wietrze…