Flat Preloader Icon
Logo Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
">
">

Fotoreportaż: Martwa Droga

Tomasz Kizny: Cień śmigłowca sunie po zielonej lasotundrze poprzecinanej meandrami rzek, jak okiem sięgnąć żadnych ludzkich osad…

Ku wytęsknionej Ojczyźnie

Wojciech Marciniak: Przeprowadzone w czterech turach w latach 1940-1941 deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR miały cechy czystki etnicznej. Poprzez wywózki stalinowski reżim realizował plan usunięcia z „Zachodniej Ukrainy” i „Zachodniej Białorusi” ludności polskiej i sowietyzację tych obszarów.

Ci, którzy „siedzieli” i ci, którzy pilnowali. Pamięć o ofiarach i oprawcach we współczesnej Rosji

Elena Raczewa: Głowę Stalina znaleziono w ogrodzie. Ze złamanym czubkiem nosa, z pęknięciem przez cały policzek, z na wpół wytartym wąsem. Głowa ta była ustawiona przy wejściu do miejscowej szkoły. Każdy, kto tam wchodził, musiał zdjąć przed nią czapkę i powiedzieć: „Dzień dobry”.

Fotoreportaż: Workutłag

Fotoreportaż: Workutłag

Tomasz Kizny: Na Workutę przyjechałem w maju 1990 r. chyba jako jeden z pierwszych obcokrajowców, który dotarł w te rejony ZSRR. Pierwszy z własnej woli…

czytaj dalej
Jak Polacy budowali Syberię

Jak Polacy budowali Syberię

Adam Hlebowicz: Ogromnej większości Polaków słowa: Syberia, Sybir słusznie kojarzą się z represjami za działalność niepodległościową naszych rodaków. Jednak Syberia to też miejsce realizacji wielu karier.

czytaj dalej
Polski mit Sybiru

Polski mit Sybiru

Grzegorz Zackiewicz: Jeszcze w połowie XVIII w. Syberia nie wywoływała wśród mieszkańców Rzeczpospolitej skojarzeń z „wielkim więzieniem bez dachu”

czytaj dalej
Stół polskiego ziemianina zesłanego na Syberię w XIX w.

Stół polskiego ziemianina zesłanego na Syberię w XIX w.

Wiesław Caban: Zesłani na Sybir polscy ziemianie nie zostawili wielu informacji na temat posiłków, które tam spożywali. Nie chcieli martwić najbliższych swoją trudną sytuacją materialną i mieli wyrzuty sumienia, że spiskując, czy walcząc w powstaniu styczniowym, narazili ich na utratę majątków i ogrom innych cierpień.

czytaj dalej
Fotoreportaż: Droga krzyżowa w Spassku

Fotoreportaż: Droga krzyżowa w Spassku

Elżbieta Dziuk-Renik: Cmentarz w Spassku pod Karagandą w Kazachstanie. To trudne miejsce dla fotografika. Tu grzebano zmarłych więźniów specjalnego obozu NKWD; początkowo obozu jeńców wojennych, a po II wojnie światowej – obozu pracy przymusowej dla więźniów politycznych. Obóz był jednym z łagrów zespołu o nazwie Karagandyjski Karny Obóz Pracy (Karłag). Tym samym był częścią stalinowskiego systemu obozów pracy.

czytaj dalej