OŚ CZASU
3.1.1619. Hen, hen… aż za Smoleńsk – podpisanie rozejmu w Dywilinie
Często powtarza się, że Rzeczpospolita Obojga Narodów była w swoim najlepszym okresie europejskim imperium, rozpościerającym się na rozległych terytoriach. Oczywiście, jest to prawda. Pamiętać jednak trzeba, że owo państwo istniało zarówno w XVI, XVII i XVIII wieku (a jeśli pod uwag
27.06.1905. Bunt na Potiomkinie – bolszewicki mit
Początek wieku – początek problemów Pierwsze lata XX wieku przyniosły carskiej Rosji początek jej końca. Kryzys gospodarczy przyczyniał się do coraz większego niezadowolenia ludności z władzy Petersburga. Mikołaj II uważał, że jednym ze sposobów na rozładowanie rosnącego spo
24.03.1794. Początek insurekcji kościuszkowskiej
Rok 1794 był dla Rzeczpospolitej Obojga Narodów schyłkiem istnienia. Państwo było już mocno okrojone po dwóch rozbiorach i równie mocno uzależnione od państw ościennych, przede wszystkim Rosji. W kraju stacjonowały oddziały wojsk carskich, upadały banki, a ceny rosły. Wydawało się,
07.07.1807. Au revoir, Białystok! – podpisanie pokoju w Tylży
Niemen w polskiej historii to nie tylko motyw poetycki, symbol powrotu do "kraju lat dziecinnych". To również arena międzynarodowej polityki. Owszem, arena specyficzna, ale goszcząca niegdyś na swych wodach władców dwóch europejskich mocarstw.








