OŚ CZASU
3.1.1619. Hen, hen… aż za Smoleńsk – podpisanie rozejmu w Dywilinie
Często powtarza się, że Rzeczpospolita Obojga Narodów była w swoim najlepszym okresie europejskim imperium, rozpościerającym się na rozległych terytoriach. Oczywiście, jest to prawda. Pamiętać jednak trzeba, że owo państwo istniało zarówno w XVI, XVII i XVIII wieku (a jeśli pod uwag
14.05.1955. Utworzenie Układu Warszawskiego
Piękne hasła o pokoju w Europie, deklaracje dotyczące niezależności państw członkowskich, a do tego "przyjaźń, współpraca i pomoc wzajemna" - wszystko to niezwykle mocno chwytliwe idee, którymi rozpoczynał się tekst Układu Warszawskiego. Jeśli wierzyć tym słowom, można byłoby doj
24.03.1794. Początek insurekcji kościuszkowskiej
Rok 1794 był dla Rzeczpospolitej Obojga Narodów schyłkiem istnienia. Państwo było już mocno okrojone po dwóch rozbiorach i równie mocno uzależnione od państw ościennych, przede wszystkim Rosji. W kraju stacjonowały oddziały wojsk carskich, upadały banki, a ceny rosły. Wydawało się,
07.07.1807. Au revoir, Białystok! – podpisanie pokoju w Tylży
Niemen w polskiej historii to nie tylko motyw poetycki, symbol powrotu do "kraju lat dziecinnych". To również arena międzynarodowej polityki. Owszem, arena specyficzna, ale goszcząca niegdyś na swych wodach władców dwóch europejskich mocarstw.








