Logo Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
Logo Centrum Mieroszewskiego
Logo Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
szukaj - search

Pokaż więcej wyników

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
"><font style="vertical-align: inherit
"><font style="vertical-align: inherit
Logo Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
Logo Centrum Mieroszewskiego
Logo Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
szukaj - search

Pokaż więcej wyników

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
"><font style="vertical-align: inherit
"><font style="vertical-align: inherit
Logo Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
Logo Centrum Mieroszewskiego
szukaj - search

Pokaż więcej wyników

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
"><font style="vertical-align: inherit
"><font style="vertical-align: inherit

OŚ CZASU

podpisanie rozejmu w Dywilinie
3.1.1619. Hen, hen… aż za Smoleńsk – podpisanie rozejmu w Dywilinie
Często powtarza się, że Rzeczpospolita Obojga Narodów była w swoim najlepszym okresie europejskim imperium, rozpościerającym się na rozległych terytoriach. Oczywiście, jest to prawda. Pamiętać jednak trzeba, że owo państwo istniało zarówno w XVI, XVII i XVIII wieku (a jeśli pod uwag
2.11.1925. Odsłonięcie Grobu Nieznanego Żołnierza
Grób Nieznanego Żołnierza to do dziś jedno z najważniejszych miejsc na patriotycznej mapie Polski. To tam organizowanych jest większość uroczystości państwowych z udziałem najważniejszych osób w państwie. Jednak lata II wojny światowej przyniosły zagrożenie dla tego miejsca.
07.07.1807. Au revoir, Białystok! – podpisanie pokoju w Tylży
Niemen w polskiej historii to nie tylko motyw poetycki, symbol powrotu do "kraju lat dziecinnych". To również arena międzynarodowej polityki. Owszem, arena specyficzna, ale goszcząca niegdyś na swych wodach władców dwóch europejskich mocarstw.
Na zdjęciu stoją trzy kobiety, dwóch żołnierzy w mundurach i dwoje dzieci. Ulica w Teheranie.
24.03.1942. „Wygrali życie” – ewakuacja Armii Andersa
24 marca 1942 r. rozpoczął się pierwszy etap ewakuacji żołnierzy tzw. Armii Andersa ze Związku Sowieckiego do Persji. Łącznie ewakuowano około 78 tys. zesłańców, którzy wstąpili do polskiego wojska oraz 37 tys. cywilów, w tym około 18 tys. polskich dzieci.
Grupa żołnierzy pozujących do zdjęcia w okopie na tle drzew
14.02.1919. Wojna zaczęła się w Mostach
Wojna polsko-bolszewicka wybuchła 14 lutego 1919 r. Miejscem pierwszej konfrontacji było miasteczko Mosty nieopodal Szczuczyna na Grodzieńszczyźnie, gdzie oddziały Wojska Polskiego powstrzymały marsz Armii Czerwonej.